78147

Včelařská konference

(Internetová stránka otevírající prostor pro komunikaci včelařů)



Jméno: E-mail:
Téma:
Příspěvek:
Jmeno sladkeho produktu vcelHeslo: Opište červené slovo pozpátku do kolonky.

U vašeho příspěvku bude zobrazena IP adresa, ze které příspěvek odesíláte.
Délka příspěvku je omezena na 10000 znaků.

Prosíme účastníky konference, aby při podání nového příspěvku do konference vždy vyplnili kolonku "téma". V případě, že reagujete na některý již uveřejněný příspěvek, tak to důsledně čiňte pomocí funkce "Odpovědět do diskuze na příspěvek číslo...", která je k dispozici vpravo vedle každého zobrazeného příspěvku. Funkce, která je pro každý zobrazený příspěvek k dispozici: "Zobrazit odpovědi na tento příspěvek.", bude správně fungovat jen v případě, že budete dbát výše uvedených pokynů.)


Zběžné zobrazení

Archiv Včelařské konference


(82.99.171.68) --- 2. 1. 2017
Re: Co takhle o proletu?

RP:
Co se týká vylupování, u běžných nástavkových úlů stačí, když si včely sednouz víc nahoru a už neobsáhnou spodní nástavek a přitom zůstane česno ve dnu otevřené.
Zlodějky se dostanou česnem nerušeně do úlu, prolezou plásty spodního nástavku a útočí potom zespodu na celém průřezu nástavku. Včelstvo pak nemá šanci takové vylupování uhlídat a navíc se pach zlodějek a včelstva promíchá.
Jinak se občas vylupují včelstva, kde jsou matky sestry z jedné odchované série, kdy evidentně mají podobný pach.

----------------
Já mluvím o tom, že včelstvo nemá vůli se bránit, bez ohledu na osazenost oček a česen.

A letos mi to potkalo stanoviště kde v okolí není orná půda, natož nějaká kukuřice.

Ti co je to nepotkalo netuší o čem je řeč. Navíc se obvykle vyznačují projevy typu mě neuhynulo nikdy žádné včelstvo a pořádnému včelaři taky ne. :-)

Od té doby co se tím zabývám jsme schopen poznat hodně, a mezi ty úhyny zařazuji i věci které bych dřív přiřadil k něčemu jinému, nebo to přešel.
Já k tomu řadím i zeslábnutí včelstev, ony nakonec mnohé úhyny nejsou nic jiného, než zeslábnutí o 100%. :-)

Ono je to i o terminologii, někdo žádné úhyny nemá ale každé jaro doplnuje skoro polovinu stavu, ale má na to různé pojmenování.

Karel

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 69689


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
Potu?ník Václav (e-mailem) --- 2. 1. 2017
Re: Co takhle o proletu?

Ještě doplním, ing Jan Jindra mě nedávno řekl toto:
Je důležité kyselinu mravenčí (např. formidol)
v podletí dát, je to ozdravný proces pro včelstvo.
Byla to reakce na mojí poznámku, že v jednom roce
mě KM proti VD zabere, v dalším ne.
On viry jako hlavní problém vidí, já zatím ne.
VP

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 69692


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

   
R. Polášek (85.71.180.241) --- 2. 1. 2017
Re: Co takhle o proletu?

"Já mluvím o tom, že včelstvo nemá vůli se bránit, bez ohledu na osazenost oček a česen."
S tím jsem se ještě nesetkal. Pokud má včelstvo plod, matku, zásoby, pokud je plod v blízkosti česna a česno je zůžené na včelu, dvě včely, u mě zatím neexistuje, že by se nebránily.
Fakt je, že v posledních cca 5 letech se mně zdá, že na česnech pozoruji trochu odlišné chování včel než předtím, ale nepovažuji to za úplně průkazné. Možná ty včely vidím jinak.
a.
Co se týká životní síly a vytracení včel v pozdním podzimu, mně se to stalo u asi třech včelstvech už v období 1990 - 95. Byly to klasické příznaky, v létě se ty včelstva jevila, že jdou málo na sílu, což ale v zadováku mívá ten vliv, že pokud to je mírné, často potom takové včelstvo jde hodně na med. Zásoby normálně zpracovaly, ale v pozdním listopadu za prvních mrazů tam byly plásty plné zásob a včely nikde nebo jen malinká poslední zmrzlá či polozmrzlá hrstka. A varaóza tehdy na severní Moravě ještě vůbec nebyla, respektive kolem roku 1995 se objevovali první roztoči. vždy to byly včely se starší matkou, tříletou, takže od té doby jsem začal častěji měnit matky.
Co se týká úhynů, například kolem roku 1997 jsem měl dva roky po sobě ve statistice k 50 % zimního úhynu, což bylo tehdy 10 - 20 včelstev ročně. A to z těchto důvodů, protože jsem tehdy asi tři roky zkoušel zimní spojování včelstev, z toho ty dva roky téměř u všech. Spojování jsem dělal obvykle mezi vánočními svátky nebo v prvních lednových dnech. Takže ještě při aerosolu na začátku prosince jsem měl v seznamech ošetření plný nebo téměř plný počet včelstev, ale na vzorcích měli už byl poloviční počet včelstev.
Takže i z takových všelijakých důvodů mohou být "zimní ztráty" včelstev.

Odpovědět
do diskuze
na příspěvek
číslo 69694


Zobrazit
odpovědi
na tento
příspěvek


Zobrazit
celé
vlákno

Všechny správně vytvořené příspěvky na toto téma





Klikněte sem pro nápovědu